יום גיבוש לצוות קטן או גדול – למה זה חשוב?


יום גיבוש לצוות קטן

כל מי שניהל צוות בחייו יודע שגיבוש קבוצתי הוא אחד הדברים הכי חשובים שכדאי להתעכב עליהם. ולמה? מפני שלהיכרות אישית, סולידריות ותחושת שייכות לקבוצה משמעות רבה כאשר אנשים צריכים לעבוד יחד. עבודה בצוות היא משימה מורכבת, שקשורה גם ליכולות אישיות של כל אחד מאנשי הצוות לעבוד בקבוצה, אולם ישנו גם מרכיב נוסף – הקבוצה, והוא גדול מסך חלקיו. התחושה של השתייכות לקבוצה מגובשת היא תחושה נעימה שמי שמרגיש אותה ירצה לתחזק, ויהיה לו אינטרס לפעול בתוך הצוות בצורה הטובה ביותר. קבוצה מגובשת תיצור בקרב חבריה רצון למלא את המשימות שנדרשות מהם מתוקף ההשתייכות לקבוצה, והקשר האישי והסולידריות יאפשרו להם לעשות זאת באופן איכותי ומסור. כל אחד ירצה לבצע את תפקידו על הצד הטוב ביותר, על מנת לסייע לחבריו לבצע את עבודתם היטב וכדי שכישלון שלו לא ישפיע לרעה על האחרים. לכן גיבוש הוא אחד הדברים הכי חשובים בצוותים שיש להם משימה מקצועית משותפת. אחת הדרכים הטובות ביותר לתחזק את הגיבוש של הצוות הוא יום גיבוש. יום גיבוש לצוות קטן, גדול – זה לא משנה. כל צוות זקוק לאפשרות ליצור חוויות משותפות ולהתגבש יחד.


צוות קטן – זה דווקא יתרון!


בצוותים גדולים שעובדים יחד, נוצרת באופן טבעי אווירה של קבוצה. זה לא בהכרח אומר שיש גיבוש יותר משמעותי, אבל בצוות גדול הדינמיקה הקבוצתית מורגשת יותר, יותר נוצרות חבורות באופן טבעי ובדרך כלל, לעומת צוות קטן, פחות מורגשים קונפליקטים בין המשתתפים, אם קיימים. כשמדברים על ימי גיבוש, מנהלים או מפקדים של צוותים כאלה עלולים להרגיש שקשה יותר לארגן משהו כזה – איך מגבשים צוות מאוד קטן? איזו פעילות אפשר כבר לקיים כשיש רק 4-5 אנשים? אבל יום גיבוש לצוות קטן הוא ממש לא בהכרח חיסרון, ולהפך – דווקא יכול להוות יתרון. למשל, בצוות קטן הרבה יותר קל למצוא מכנה משותף. כשיש מעט אנשים, אפשר לקלוע לטעם של כולם בצורה טובה יותר וליצור יום גיבוש שהוא באמת מהנה ורלוונטי עבור כל המשתתפים. עוד יתרון משמעותי שייחודי לצוותים קטנים הוא שכמו שאם יש קונפליקטים, הם מורגשים הרבה יותר ומשפיעים על כל הצוות כשהוא קטן, כך גם להפך – כשיש חברות וגיבוש, זה משמעותי לכל הצוות. אפשר ליצור גיבוש ותחושת ביחד שבאמת כוללים את כולם ולא מדירים אף אחד, להבדיל מצוותים גדולים, שבהם גם אם לא נתכוון, ייווצרו חבורות שעלולות להעיב על הגיבוש הצוותי.


יום גיבוש לצוות קטן – כמה רעיונות כיפיים


ישנם מגוון רעיונות של פעילויות שהן מושלמות עבור צוותים קטנים. דוגמה לפעילות נהדרת כזו שיכולה להיות מעולה בתור יום גיבוש לצוות קטן היא סדנת עשה זאת בעצמך. הרשת מלאה באתרים של אמנים מקצועיים בתחומים שונים שמציעים ללמד את רזי היצירה שלהם, ולהעביר לכם הלאה את היכולת ליצור בעצמכם גם בבית. סדנאות כאלה הן אידאליות עבור מעט משתתפים, מכיוון שזה מאפשר למעביר הסדנה להקדיש יותר תשומת לב לכל משתתף, ואין ספק שהצוות שלכם ישמח, בהזדמנות כזו, שהוא דווקא קטן, ושהם יכולים להפיק הרבה יותר מהמפגש. סדנת בישול, נגרות, סריגה או ציור – יש אין ספור סוגים, ואתם רק צריכים לבחור בהתאם לתחומי העניין של החברים בצוות שלכם. אין מצב שלא תמצאו משהו שמתאים בדיוק בשבילכם.


אפשרות נוספת של יום גיבוש לצוות קטן היא סיור טעימות. כל סיור באופן כללי יתבצע בצורה נוחה ומהירה יותר בצוות קטן, מכיוון שכשהקבוצה גדולה יש יותר שאלות, לוקח יותר זמן לעבור ממקום למקום והזמן לפעילות ולהדרכה מתקצר. בצוות קטן סיור טעימות יהיה מושלם, מכיוון שלא רק שתספיקו לשמוע וללמוד יותר – תוכלו גם לטעום יותר! בצוות קטן תוכלו לסייר גם באזורים יחסית עמוסים, כמו שווקים, שעדיף לא להגיע אליהם עם קבוצות גדולות, ולטעום ממגוון המטעמים שיש למקום להציע.


אם אתם רוצים להעמיק את ההיכרות ואת הקרבה בין חברי הצוות שלכם, תוכלו לבחור בסדנה המתבססת על כרטיסים טיפוליים. סדנאות כאלה נוטות לעודד את המשתתפים יותר לשתף, להרגיש יותר בנוח בתוך הקבוצה ומועברות על ידי מנחי קבוצות מקצועיים שיודעים להתמודד עם הדינמיקות השונות שהקבוצה מכילה. סדנה כזו תוכל לעבוד בדיוק על הנקודות שהכי חשובות לכם בתוך הצוות ותתבסס על ההיכרות שלכם עם חברי הקבוצה, במטרה ליצור בקרב הצוות שלכם תחושת שותפות וקרבה משמעותיות יותר.


אולי יעניין אותך גם: ערבי גיבוש לחברה | להקה לקבלת פנים


31 צפיות0 תגובות