ימי גיבוש לנוער – אין מצב שמוותרים על זה


ימי גיבוש לנוער

בעידן הנוכחי, עם עליית הטכנולוגיה, המשימה של יצירת גיבוש בקרב כיתות של מתבגרים נעשית מורכבת יותר ויותר. נהיה קשה יותר לגרום לבני נוער לדבר זה עם זה, מכיוון שהטלפונים הניידים, המחשבים ושלל גאדג'טים מושכים את כל תשומת הלב. כמה פעמים יצא לכם לראות בני נוער יושבים אחד לצד השני, אפילו מדברים ביניהם, בזמן שעיניהם אינן משות מהמסך? מדובר במצוקה של ממש, שהמורים ואנשי החינוך האמונים על בני הנוער נאלצים להתמודד איתה. לפעמים, הרבה יותר קל פשוט לוותר. לאפשר למתבגרים לחזור למסכים, לשחק בפלאפונים ולהתכתב עם חבריהם באפליקציות של הרשתות החברתיות, במקום להיפגש אחרי הלימודים. אבל למעשה בני הנוער זקוקים לגבולות, ויש ערך רב במפגש בין אישי בלתי אמצעי שאי אפשר לוותר עליו. חשוב להמשיך ולקיים ימי גיבוש לנוער כדי לאפשר להם את הזמן הזה, וללמד אותם איך להיות ביחד באמת, בלי חוצצים.


תוצאה נוספת של המהפכה הטכנולוגית והרשתות החברתיות היא התפשטותן של תופעות שליליות כמו בריונות והחרמות. הרשתות החברתיות מהוות לעתים קרובות מדי כלים להשפלת בני נוער בדרכים רבות ומגוונות, ולעתים קרובות המתבגרים אינם מבינים את ההשפעה של ההתנהלות שלהם ברשת, ואת האחריות שבידיהם. קיום ימי גיבוש לנוער עבור כיתות של נערים בגיל ההתבגרות יכול להיות חיוני וקריטי. לא תמיד יש ברשותם את הכלים לנהל דינמיקה קבוצתית בצורה שנותנת מקום לכולם, ואינה מדירה אף אחד. לפעמים הם זקוקים לדחיפה קטנה שתאפשר להם לעשות זאת. ימי גיבוש לנוער הם פיתרון מצוין, שמלמד את המתבגרים להתנהל בקבוצה ולהכיר גם את השקטים יותר בחבורה.


חדרי בריחה ופעילויות ריאליטי – הדור הבא של ימי גיבוש לנוער


קיימים אין ספור רעיונות ודוגמאות לימי גיבוש שניתן לקיים במסגרת הכיתה והשכבה. אחד האתגרים המשמעותיים, כאמור, הוא היכולת לתפוס את תשומת לבם של בני הנוער, כאשר לכל אחד יש סמארטפון בכיס ואין לו צורך בהפעלות חיצוניות. אחת הפעילויות שמצליחה להתעלות בכל פעם מחדש על הטכנולוגיה היא כמובן חדרי בריחה. חדרי הבריחה מבוססים על משחקי מחשב ישנים, ולוקחים אותם צעד אחד קדימה, למציאות. חדרי בריחה בנויים מסדרות של חידות שעל המשתתפים לפתור על מנת להצליח לצאת מהחדר, תוך התנסות בסביבת החדר ובתפאורות מושקעות. החדרים דורשים שיתוף פעולה בין המשתתפים ובכך מהווים פעילות גיבוש מצוינת. ניתן לקיים את הפעילות בקבוצות ולחלקן כך שהתלמידים יוכלו להכיר גם כאלה שהם פחות מיודדים עמם.


פעילויות נוספות שמסיחות את דעתם של המתבגרים מהטלפונים הניידים ומצליחות לרתק אותם, הן פעילויות שונות המבוססות על תוכניות ריאליטי – כמו "הישרדות", "מאסטר שף" או "המירוץ למיליון". המתבגרים כבר מכירים את הקונספט ולכן מיד מצליחים להתחבר למשחק ולרעיון. גם את הפעילויות האלה אפשר לבצע בקבוצות ולקיים בינן תחרות, דבר שיעמיק את הה