למה אנחנו בכלל משתייכים לקבוצות?ימי גיבוש לקבוצות

הצורך בשייכות לקבוצה הוא אחד מהצרכים הבסיסיים ביותר שישנם לאדם. השייכות לקבוצה מקנה לנו תחושת ביטחון, מעצם הידיעה שאם נזדקק לכך בשעת צרה, הצרכים שלנו יוכלו לקבל מענה דרך הקבוצה. הקבוצה מהווה גם אמצעי להגדרה עצמית – לדוגמה, המשפחה שלנו נותנת לנו שם משפחה, היסטוריה משפחתית, ערכים משותפים שעליהם אנו מתחנכים. השתייכות לקבוצה מהווה הזדמנות להפיג את הבדידות. אנחנו אמנם בני אדם נפרדים, אולם לא סתם חי האדם במסגרות חברתיות שונות משחר קיומו. יש לנו צורך בסיסי וקיומי בקשרים חברתיים, שמגולם בצורך בשייכות וברצון שלנו ליצור קשרים חברתיים ולהרגיש חלק.


ישנם סוגים רבים של קבוצות. יש קבוצות שמתארגנות סביב מכנה משותף מסוים, כמו תחביב, אורח חיים, אמונה או מאפיינים אחרים, או כאלה שתועלתן במעגל התמיכה החברתית שהן מספקות לחבריה. יש גם קבוצות שמטרתן השגת מטרה משותפת באמצעות שיתוף פעולה. באשר לאלה, מטרות שונות יכולות לעמוד לנגד עיניהן. מטרתו המשותפת של צוות במקום עבודה מסוים, למשל, היא הגעה ליעדים מקצועיים מסוימים; כיתה בבית ספר היא קבוצה שמטרתה ללמוד ביחד; קבוצת חיילים המשרתים באותה יחידה בצבא דומה לצוות במקום עבודה, גם לה יש יעדים מקצועיים, אולם היא מתאפיינת לרוב באינטנסיביות רבה יותר של המרכיבים החברתיים, בהיבט החיובי, ובהיבט השלילי בכך שנעדר ממנה הרצון המשותף, להבדיל ממקום עבודה שהחברים בו בחרו להשתייך אליו.


ימי גיבוש לקבוצות – בדרך להשגת המטרה


בקבוצות כאלה, שלהן מטרה משותפת, חשוב לשים דגש על הגיבוש בקבוצה. הגיבוש הוא מרכיב משמעותי מאוד לצורך השגת מטרות הדורשות שיתוף פעולה ועבודה משותפת. יש חשיבות מכרעת לכך שחברי הקבוצה מכירים אחד את השני, מרגישים שייכים לקבוצה ומעוניינים להיות מזוהים עם אותה קבוצה. חברים בקבוצה כזו, ירצו להיות מעורבים כמה שיותר ולפעול למען השגת המטרות. דינמיקה קבוצתית טובה בין חברי הקבוצה ויחסים טובים ביניהם מהווים כלי משמעותי בעבודה המשותפת. על כל הדברים האלה ניתן לעבוד באמצעות ימי גיבוש לקבוצות, שהם ימי שיא שמניחים לרגע את המטרה המקצועית בצד, ונותנים מקום לקבוצה ולחברים המשתייכים אליה.


עבודה על דינמיקה קבוצתית לא יכולה להתבצע רק במקום העבודה או בבסיס. כמו שאומרים, "משנה מקום – משנה מזל", ויש דברים שניתן לעבוד עליהם רק במרחק פיזי ורגשי מהמשימות הספציפיות ומהיעדים המקצועיים. יציאה מהשגרה, על כן, מאפשרת לשים בצד מחלוקות שמתרחשות על הרקע המקצועי, ומעניקה לדינמיקות אחרות הזדמנות להופיע. לדוגמה, לא מופרך ששני אנשים שלרוב לא מסתדרים בעבודה המשותפת, ימצאו לפתע מכנה משותף בעת טיול בטבע.


דוגמה לאטרקציה של ימי גיבוש לקבוצות שמדגישה את העניין הזה היא פעילות ODT, שבמהלכה מבצעים המשתתפים מגוון משימות מאתגרות המצריכות שיתוף פעולה לצורך השלמתן. בסיום הפעילות, המנחה מוביל דיון עם הקבוצה על סוגיות שונות שקשורות בדינמיקה הקבוצתית, אשר עלו במהלך הפעילות – מי שימש בתפקיד המנהיג? מי בחר לקחת צעד אחורה? האם הקבוצה הייתה מרחב מאפשר להעלאת רעיונות ודרכי פתרון שונים? פעילות כזו מאפשרת לעסוק בדינמיקה הקבוצתית באופן פתוח ומיטיב, במרחק מסוים מה"תפאורה" הרגילה אליה רגילים חברי הקבוצה. המרחק הזה מספק הזדמנות להעלות דברים שלעתים קשה להעלות בהקשרם המקורי.


ימי גיבוש לקבוצות – יוצרים חוויות משותפות


ימי גיבוש לקבוצות וודאי פעילות כמו ODT, מאפשרת גם מקום לעצירה שלא תמיד מתאפשרת לנו ביום יום. לא תמיד מזדמן לנו להתבונן בקשרים החברתיים שלנו או במקום העבודה שלנו ולנטרל את האסוציאציות ואת הקונפליקטים שמתגבשים לאורך הזמן בסביבה החברתית המסוימת. היכולת לקיים חוויה משותפת שהיא לא מקצועית ועוסקת בהיבטים אחרים, שהם חשובים לא פחות, מעניקה לנו הזדמנות לנטרל את התחושות שבדרך כלל עולות בנו ולראות את האנשים סביבנו קצת אחרת.

בנוסף, יש חשיבות גדולה לקיום חוויות משותפות במסגרת הקבוצתית, שלא קשורות דווקא למטרה הספציפית של הקבוצה. ימי גיבוש לקבוצות הם הזדמנות מעולה לייצר זכרונות משותפים ולהתנסות בחוויות שונות שמוציאות אותנו מאזור הנוחות שלנו. ימים כאלה, שהם כיפיים, מהנים ושוברים את השגרה, עוזרים לנו ליצור את המאפיינים של הקבוצה ואת ההיסטוריה המשותפת שלה. בימים כאלה נוצרות בדיחות פרטיות, בימים כאלה נרקמות חברויות חדשות ובימים כאלה נעשית הקבוצה גוף אחד, יציב, מאוחד ומגובש.


אולי יעניין אתכם גם: ערבי גיבוש חברה

150 צפיות0 תגובות