top of page

הקלטת סינגל לרדיו - מפיק שיידע מה לעשות איתך 💿📀יש מפיקים ויש מפיקים. כשאנחנו רוצים להקליט סינגל לרדיו, אנחנו יוצאים בהצהרה מסוימת לעולם: זו האמנות שלי. מצד אחד, עלינו לוודא שאנחנו כנים, מזוקקים ומדויקים כדי להוציא את מה שהלב שלנו באמת רוצה. מצד שני, אנחנו רוצים תוצר מקצועי ומשויף מספיק כדי לשדר בתחנות שאנשים מאזינים להן. בכולנו פוטנציאל גלום, וזה תלוי בנו כמה נבטא אותו. מפיק שיודע מה לעשות איתנו, זה מפיק שיכול לעזור לנו לבטא את עצמנו ולהחזיק ביד תוצר מדויק ומשויף.


לשלוח את הסינגל לרדיו 💿📀

מפיק שיודע מה לעשות איתנו יכול להיות נכס אמיתי בקריירה המוזיקלית שלנו. תחנות הרדיו לא בהכרח ישדרו כל פיסת מוזיקה שמגיעה אליהן. לכל תחנה יש את אנשי הסף שלה. אלו שבוחרים מה ישודר ומה לא. ואי אפשר להשתמש בהפקה מוזיקלית, למיטב ידיעתנו, כדי לייצר סינגל טוב מספיק כדי להופיע ברדיו – אם הוא לא היה טוב מספיק מלכתחילה. הפקה מוזיקלית לא תחליף כישרון ו/או יצירה אמיתית. אך היא כן תעזור לו להתבטא לכדי מוצר גולמי.


לזהות את הכישרון הגלום ולדעת מה לעשות עם זה 💿📀

אך כשאנחנו מגיעים עם כישרון, והרצון לבטא אותו – אנחנו יכולים לקחת את הבמה, ולהתחיל ליצור. הדגש שלנו הוא ליצור. הדגש של המפיק – הוא להפיק פיסה מוזיקלית שכל מי שיקשיב לה יזהה את האיכות שבה, ואת הלב שמאחוריה. מפיק מחזיק את ההפקה, ומעודד אותנו להביא את עצמנו. וכשהוא באמת רואה אותנו ויכול להקשיב לנו, "הוא יודע מה לעשות איתנו". יכול להיות שיש לו חזון איך הוא הולך לקדם את היצירה שלנו כדי להופיע ברדיו, ויכול להיות שיש לו פשוט הבנה אינטואיטיבית איך לעבוד איתנו באולפן עצמו כך שהיצירה תצא על הצד הטוב והפורה ביותר.

בכל תהליך יצירה יש מספר מאפיינים: המאפיינים הרכים – הקשורים לתהליכי היצירה עצמם. והמאפיינים "התחומים", הקשורים לאספקטים הלוגיסטיים שמאחורי תהליכי היצירה עצמם. לדוגמה, מאפיין תחום הוא המחיר, התקציב, מיקום האולפן, שעות ההקלטה, וכן הלאה. מאפיין רך הוא המוזה היצירתית, הפתיחות הפסיכולוגית, ההתמסרות לתהליך היצירה וההשראה, וכן הלאה. מפיק יכול להיות בין הרכיבים החשובים בהקלטת סינגל – כי הוא יכול לתמוך בהמון אספקטים בשני סוגי המאפיינים.

זה לא באמת שיקול לגבי המחיר

הרבה מאיתנו רוצים להקליט סינגל משלנו. ואם זה היה ללא עלות, סביר להניח שהרבה מאיתנו היינו עושים זאת. אלא שלעתים, יש "מחיר" כדי לרכוש את מה שאנחנו רוצים. לפעמים המחיר מתבטא בכסף, לפעמים בזמן, לפעמים בתשומת לב, לפעמים בפעולה כזאת או אחרת, וכן הלאה. כך או כך, יש אנשים שמסתכלים על המחיר ואומרים שזה יותר מדי, או שהם לא מוכנים להשקיע עבור זה. אך העניין הוא, שזה אף פעם לא המחיר.


הנכונות להקליט סינגל חדש

זה תמיד הנכונות להתקדם. כשיש למה מספיק חזק, כמעט תמיד יש איך. אנחנו חושבים שוויקטור פרנקל אמר זאת. על כן, המחיר של הקלטת סינגל צריך להיות, לדעתנו, הרבה פחות רלוונטי מאשר הנכונות להקליט אותו. ואם כבר יש נכונות להקליט אותו – יש עניין לעשות אותו טוב. כפי שהמוזה התכוונה, כפי שהלב רוצה. על כן, נמליץ לבחור במפיק שידע מה לעשות איתנו, שיבין את הסגנון שלנו – שבאמת יתמוך בתהליך היצירתי.

כך שגם התוצר הסופי יבטא יותר ממה שאנחנו ומה שבליבנו, וגם תהליך היצירה שלנו כבר יהיה מנוהל על ידי מפיק מוזיקלי מנוסה ומיודע, שייקח את כל החלקים הלוגיסטיים לתחום אחריותו. כך שמה שנשאר לאמן – זה ליצור.

הקלטת סינגל באולפן - מפיק שמבין אותך

הקלטת סינגל באולפן היא לא משחק ילדים. כלומר, היא ממש משחק ילדים. וככל שהיה תהיה יותר יצירתית, ישירה ומחוברת, כך המוזיקה תצא לחופשי. ועם זאת, אנחנו כן מתבקשים לנהל את הזמן, המשאבים והאנרגיה שלנו נאמנה. אנחנו נמצאים באולפן ההקלטות זמן מוגבל, וכדאי שננצל את המירב. מפיק שמבין אותנו, ידע לעזור לנו לעשות את הדרך ולהשלים את התהליך על הצד הפורה ביותר.

לשחק רק את המשחקים שמקדמים אותנו להקלטת סינגל באולפן

ברמה העקרונית, ברגע שאנחנו יודעים שאנחנו רוצים להקליט שיר באולפן וכשהחלטנו שאנחנו הולכים לרכוש קצת זמן הקלטה, וברגע שהחלטנו שאנחנו רוצים ליווי של מפיק מוזיקלי שבאמת מבין אותנו – כדאי לא לבזבז זמן. כדאי לדעת מה מתבקש. לדעת כמה זמן יש לנו, כמה אנרגיה תידרש – ולבוא ממוקדים. בלי לשחק משחקים. מלבד המשחקים שעוזרים לנו להביא את היצירה שלנו לעולם. כאשר המטרה היא לנצל את המיטב מהזמן שיש לנו באולפן.


לקבל עזרה בניהול האספקטים הלוגיסטיים באולפן

לכן, נמליץ להגיע עם מפיק מוזיקלי שבאמת מבין אותך. והסיבה היא שהוא אמור לדעת מה קורה באולפן. איך נכון וראוי לנצל את הזמן. הוא יהיה מאוד ממוקד מטרה. ועם זאת, הוא לא ידרוס אותך. הוא לא יהרוס או יצמצם, או יגביל את הניצוץ היצירתי שלך. להפך, הוא יזהה אותו וילבה אותו. וידאג לכל ענייני ההפקה בעצמו. כדי שאנחנו נוכל להיות פנויים להפיק את המוזיקה שלנו בצורה טהורה ומזוקקת.

מפיק שמבין אותנו יכול לקחת על עצמו את כל העניינים הלוגיסטיים, בין אם זה קביעת זמן אולפן, עבודת צוות עם מהנדס הקול, הבנת חוקי האולפן, הימנעות מבזבוז זמן באולפן, ניהול ההתקדמות באולפן, הכנה מראש "ליום עבודה מלא", ניהול זמנים, ייעוץ בנוגע לתקציב ותכנוני הפקה שונים. מבין שמבין אותנו יכול לדאוג גם לרובד הלוגיסטי, וגם לרובד האמנותי.